010237.PDF
Källa Regeringskansliets rättsdatabaser m.fl.
svensk författningssamling
sfs 2001:237
lag om ändring i aktiebolagslagen (1975:1385);
utfärdad den 23 maj 2001. enligt riksdagens beslut1 föreskrivs att 4 kap. 4 och 6 §§ samt 14 kap. 7, 8 och 23 §§ aktiebolagslagen (1975:1385)2 skall ha följande lydelse.
utkom från trycket den 6 juni 2001
4 kap.
4 §3 förslag till beslut om nyemission skall hållas tillgängligt för aktieägarna under minst en vecka före den bolagsstämma vid vilken beslutet skall fattas. det skall genast sändas till aktieägare, som begär det och uppger sin postadress. förslaget skall läggas fram på stämman. vad som nu sagts om förslag till beslut skall gälla en sådan redogörelse av styrelsen och ett sådant revisorsyttrande som avses i 6 §. innebär förslaget avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, skall skälen till avvikelsen samt grunderna för emissionskursen anges i förslaget eller i handling som fogats vid förslaget. om årsredovisningen inte skall behandlas på stämman, skall även följande handlingar enligt vad nyss sagts hållas tillgängliga och läggas fram på stämman: 1. avskrift av den senaste årsredovisningen, försedd med anteckning om bolagsstämmans beslut rörande bolagets vinst eller förlust, samt avskrift av revisionsberättelsen för det år årsredovisningen avser, 2. en av styrelsen undertecknad redogörelse för händelser av väsentlig betydelse för bolagets ställning, vilka inträffat efter årsredovisningens avgivande, 3. ett av revisorerna avgivet yttrande över redogörelsen. kallelse till bolagsstämman skall innehålla uppgift om den företrädesrätt att teckna aktier som enligt förslaget tillkommer aktieägarna eller annan eller vem som annars får teckna aktier. kallelsen skall ange förslagets huvudsakliga innehåll, om aktieägarna inte skall ha företrädesrätt till teckning i förhållande till det antal aktier de förut äger eller enligt vad som föreskrivs i bolagsordningen. 6 § bestämmelse om apport eller att aktie skall tecknas med kvittningsrätt eller eljest med villkor skall upptagas i beslutet om nyemission. styrelsen skall avge en redogörelse för de omständigheter som kan vara av vikt vid bedömandet av värdet på apportegendom och av bestämmelse
1 2
prop. 2000/01:87, bet. 2000/01:lu23, rskr. 2000/01:218. lagen omtryckt 1993:150. 3 senaste lydelse 1994:802.
1
sfs 2001:237
enligt första stycket i övrigt. redogörelsen skall innehålla de uppgifter som avses i 2 kap. 3 § tredje och fjärde styckena. femte stycket nämnda paragraf äger motsvarande tillämpning. styrelsens redogörelse skall granskas av en eller flera revisorer. revisorerna skall avge ett skriftligt yttrande över granskningen. av yttrandet skall framgå att egendom, som skall tillföras bolaget, inte i redogörelsen har åsatts högre värde än det verkliga värdet för bolaget och att apportegendom är eller kan antas bli till nytta för bolagets verksamhet. i emissionsbeslutet skall anges att en redogörelse och ett yttrande har avgetts. en revisor som avses i tredje stycket skall vara en auktoriserad eller godkänd revisor eller ett registrerat revisionsbolag. om inte annat framgår av bolagsordningen, skall revisorn utses av bolagsstämman. om någon särskild revisor inte är utsedd, skall granskningen i stället utföras av bolagets revisorer. för en revisor som har utsetts att utföra granskning enligt tredje stycket gäller bestämmelserna i 10 kap. 7, 36, 41 och 42 §§.
14 kap.
7 §4 för vart och ett av de överlåtande bolagen och, vid absorption, det övertagande bolaget skall fusionsplanen granskas av en eller flera revisorer. granskningen skall vara så omfattande och ingående som god revisionssed kräver. revisorerna skall för varje bolag avge ett skriftligt yttrande över sin granskning. av yttrandena skall framgå huruvida fusionsvederlaget och grunderna för dess fördelning har bestämts på ett sakligt och korrekt sätt. därvid skall anges vilken eller vilka metoder som har använts vid värderingen av bolagens tillgångar och skulder, resultatet av de tillämpade värderingsmetoderna samt deras lämplighet och vilken vikt som har tillmätts dem vid den samlade bedömningen av värdet på vart och ett av bolagen. särskilda svårigheter att uppskatta värdet av egendomen skall anmärkas. i yttrandena skall särskilt anges, 1. vid absorption, om revisorerna vid sin granskning har funnit att fusionen medför fara för att borgenärerna i det övertagande bolaget inte skall få sina fordringar betalda, och 2. vid kombination, huruvida de överlåtande bolagens sammanlagda verkliga värde för det övertagande bolaget uppgår till minst aktiekapitalet i detta. revisorernas yttranden skall fogas till fusionsplanen. en revisor som avses i första stycket skall vara en auktoriserad eller godkänd revisor eller ett registrerat revisionsbolag. om inte annat framgår av bolagsordningen, skall revisorn utses av bolagsstämman i respektive bolag. om någon särskild revisor inte är utsedd, skall granskningen i stället utföras av bolagets revisorer. för en revisor som har utsetts att utföra granskning enligt första stycket gäller bestämmelserna i 10 kap. 36, 41 och 42 §§. 8 §5 styrelsen, den verkställande direktören och revisorerna i ett bolag som skall delta i fusionen skall ge varje revisor som utför granskning enligt 7 §
4
2
5
senaste lydelse 1994:802. senaste lydelse 1994:802.
tillfälle att verkställa granskningen i den omfattning denne finner det nödvändigt. de skall också lämna de upplysningar och den hjälp som begärs. samma skyldighet har en revisor som utför granskning enligt 7 § mot övriga sådana revisorer. 23 §6 fusionsplanen skall granskas av en eller flera revisorer. granskningen skall vara så omfattande och ingående som god revisionssed kräver. vid granskningen gäller bestämmelserna i 8 §. revisorerna skall för vart och ett av bolagen lämna ett skriftligt yttrande över sin granskning. i yttrandet skall revisorerna särskilt ange om de vid sin granskning har funnit att fusionen medför någon fara för att borgenärerna i moderbolaget inte skall få sina fordringar betalda. revisorernas yttranden skall fogas till fusionsplanen. en revisor som avses i första stycket skall vara en auktoriserad eller godkänd revisor eller ett registrerat revisionsbolag. om inte annat framgår av bolagsordningen, skall revisorn utses av bolagsstämman i respektive bolag. om någon särskild revisor inte är utsedd, skall granskningen i stället utföras av bolagets revisorer. för en revisor som har utsetts att utföra granskning enligt första stycket gäller bestämmelserna i 10 kap. 36, 41 och 42 §§. denna lag träder i kraft den 1 juli 2001. på regeringens vägnar thomas bodström sten andersson (justitiedepartementet)
sfs 2001:237
6
senaste lydelse 1994:802.
3
fakta info direkt, tel. 08-587 671 00 elanders gotab, stockholm 2001
Viktiga lagar inom associationsrätten
Lag (2018:672) om ekonomiska föreningar
Lag (1980:1102) om handelsbolag och enkla bolag
Stiftelselag (1994:1220)
Årsredovisningslag (1995:1554)
Viktiga lagar inom associationsrätten
Aktiebolagslag (2005:551)Lag (2018:672) om ekonomiska föreningar
Lag (1980:1102) om handelsbolag och enkla bolag
Stiftelselag (1994:1220)
Årsredovisningslag (1995:1554)
JP Infonets tjänster inom associationsrätt
JP Infonets tjänster inom associationsrätt
Arbetar du med associationsrätt? I JP Infonets tjänster hittar du det juridiska grundmaterial du behöver som beslutsunderlag samt den senaste praxisutvecklingen snabbt analyserad och kommenterad. Se allt inom associationsrätt.