SFS 1996_661 Lag om ändring i mervärdesskattelagen (1994_200)
Källa Regeringskansliets rättsdatabaser m.fl.
lag om ändring i mervärdesskattelagen (1994:200);
utfärdad den 6 juni 1996. enligt riksdagens beslut1 föreskrivs i fråga om mervärdesskattelagen (1994:200) dels att 19 kap. 10 § skall upphöra att gälla, dels att rubriken närmast före 19 kap. 10 § skall utgå, dels att 7 kap. 2 §, 16 kap. 17 § och 19 kap. 12 § skall ha följande lydelse, dels att rubriken närmast före 20 kap. 9 § skall lyda "överklagande av allmän förvaltningsdomstols beslut", dels att det i lagen skall införas en ny paragraf, 16 kap. 18 §, av följande lydelse.
sfs 1996:661
utkom från trycket den 20 juni 1996
1
prop. 1995/96:170, bet. 1995/96:juu23, rskr. 1995/96:277.
999
sfs 1996:661
7 kap. 2 §2 vid omsättning som anges i 3 och 4 §§ beräknas beskattningsunderlaget med utgångspunkt i det i nämnda paragrafer angivna värdet. beskattningsunderlaget utgörs av detta värde minskat med 1. 20 procent när skattesatsen enligt 1 § är 25 procent, 2. 10,71 procent när skattesatsen är 12 procent, och 3. 5,66 procent när skattesatsen är 6 procent. vid omsättning som medför skattskyldighet enligt 1 kap. 2 § första stycket 2-4 utgörs dock beskattningsunderlaget av det i 3 § angivna värdet utan sådan minskning som anges i första stycket. i 9 a kap. finns särskilda bestämmelser om beräkning av beskattningsunderlaget vid omsättning i vissa fall av begagnade varor, konstverk, samlarföremål och antikviteter. 19 b kap. finns särskilda bestämmelser om beräkning av beskattningsunderlaget vid omsättning i viss resebyråverksamhet. 16 kap. 17 § om någon i egenskap av företrädare för en skattskyldig som är juridisk person uppsåtligen eller av grov oaktsamhet underlåtit att betala in skatt inom den tid som anges i 1 och 5 §§, är han tillsammans med den skattskyldige betalningsskyldig för skatten. om företrädaren uppsåtligen eller av grov oaktsamhet lämnat uppgifter som föranlett att den skattskyldige tillgodoförts överskjutande ingående skatt enligt 8 § med för stort belopp, är han tillsammans med den skattskyldige skyldig att betala tillbaka beloppet. betalningsskyldighet som följer av första stycket får jämkas eller efterges om det finns särskilda skäl. talan om att ålägga betalningsskyldighet skall föras vid allmän domstol. talan får inte väckas sedan den skattskyldiges betalningsskyldighet för skatten har fallit bort enligt lagen (1982:188) om preskription av skattefordringar m.m. den som fullgjort betalningsskyldigheten för skatten enligt första stycket får söka beloppet åter av den skattskyldige. bestämmelsen i 4 § preskriptionslagen (1981:130) gäller vid regressfordran enligt fjärde stycket. 18 § hos den som har blivit ålagd betalningsskyldighet enligt 17 § får indrivning ske i samma ordning som gäller för skatt. detsamma gäller i fall då en bolagsman enligt 2 kap. 20 § lagen (1980:1102) om handelsbolag och enkla bolag skall svara för ett handelsbolags skuld avseende skatt enligt denna lag. 19 kap. 12 §3 en ansökan om återbetalning enligt 10 kap. 9-13 §§ skall göras i den form som föreskrivs i denna lag för deklaration av ingående skatt i en
2
1000
3
senaste lydelse 1995:1365. senaste lydelse 1994:498. ändringen innebär att andra stycket upphävs.
verksamhet som medför skattskyldighet. för den som ansöker om sådan återbetalning gäller vad som föreskrivs i 12-18 och 20-22 kap. i fråga om den som är skattskyldig, om inget annat följer av 13 §. denna lag träder i kraft den 1 juli 1996. på regeringens vägnar thomas östros lennart hamberg (finansdepartementet)
sfs 1996:661
1001
Viktiga lagar inom skatterätten
JP Infonets skatterättsliga tjänster
JP Infonets skatterättsliga tjänster
Arbetar du med skatterätt? JP Infonets tjänster ger dig ett utmärkt stöd i ditt arbete. Vi ger dig ständigt tillgång till alla nya avgöranden, lagändringar och ställningstaganden. Du kan också ta del av referat och expertanalyser, som kan hjälpa dig i ditt dagliga arbete. Se allt inom skatterätt.