SFS 1998:508 Lag om ändring i lagen (1994:1565) om beskattning av privatinförsel av alkoholdrycker och tobaksvaror från land som är medlem i Europeiska unionen
980508.PDF
Källa Regeringskansliets rättsdatabaser m.fl.
svensk författningssamling
sfs 1998:508
lag om ändring i lagen (1994:1565) om beskattning av privatinförsel av alkoholdrycker och tobaksvaror från land som är medlem i europeiska unionen;
utfärdad den 11 juni 1998. enligt riksdagens beslut1 föreskrivs i fråga om lagen (1994:1565) om beskattning av privatinförsel av alkoholdrycker och tobaksvaror från land som är medlem i europeiska unionen dels att nuvarande 10 § och 11–13 §§ skall betecknas 17 § respektive 14– 16 §§, dels att 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9 och nya 17 §§ skall ha följande lydelse, dels att det skall införas fem nya paragrafer, 10, 11, 12, 13 och 18 §§, av följande lydelse. 1 §2 resande som till sverige för privatbruk för in nedan angivna alkoholdrycker och tobaksvaror från ett annat land som är medlem i europeiska unionen skall, om inte annat följer av 2 §, betala skatt med 196 kronor/liter för spritdryck, 45 kronor/liter för starkvin, 27 kronor/liter för vin, 8 kronor/liter för starköl, 123 öre/styck för cigaretter, 56 öre/styck för cigariller och cigarrer och 630 kronor/kg för röktobak. i denna lag förstås med spritdryck: alkoholdryck med en alkoholhalt som överstiger 22 volymprocent, starkvin: alkoholdryck med en alkoholhalt som överstiger 15 men inte 22 volymprocent, samt mousserande vin, vin: annat vin än starkvin samt annan alkoholdryck med en alkoholhalt som överstiger 3,5 men inte 15 volymprocent och som inte är starköl, starköl: öl med en alkoholhalt som överstiger 3,5 volymprocent och cigarill: cigarrer med en högsta vikt av 3 gram per styck. 4 §3 den som för in en vara för vilken skatt skall betalas enligt denna lag skall vid införseln självmant deklarera detta. deklarationen skall lämnas på
1 2
utkom från trycket den 22 juni 1998
prop. 1997/98:100, bet. 1997/98:sku28, rskr. 1997/98:312. senaste lydelse 1997:444. 3 senaste lydelse 1996:966.
4 sfs 483–530
1
sfs 1998:508
heder och samvete. om införseln görs på bemannad tullplats skall deklarationen lämnas till tulltjänsteman. i andra fall skall deklarationen lämnas till skattemyndigheten i gävle (beskattningsmyndigheten) och ha kommit in senast fem dagar efter det att införseln gjordes. beskattningsmyndigheten beslutar om den skatt som skall betalas för varje skattepliktig införsel. har deklaration lämnats till tulltjänsteman på bemannad tullplats eller påträffas en skattepliktig vara vid deklarationskontroll skall tullverket för beskattningsmyndighetens räkning besluta om skatten och får i samband därmed uppbära skatten, samt vidta nödvändig skattekontroll. 5 §4 skatt enligt denna lag skall betalas senast två veckor efter dagen då ett beslut enligt 4 § andra stycket meddelades. skatten skall betalas genom insättning på ett särskilt konto. betalning anses ha skett den dag då den har bokförts på det särskilda kontot. 6 §5 dröjsmålsavgift skall tas ut om skatt inte betalas inom den tid som anges i 5 §. därvid tillämpas bestämmelserna om dröjsmålsavgift i lagen (1984:151) om punktskatter och prisregleringsavgifter. i fråga om indrivning av skatt och avgift enligt denna lag gäller bestämmelserna i 5 kap. 16 och 18 §§ lagen om punktskatter och prisregleringsavgifter. 7 §6 har resande vid fullgörande av deklarationsskyldighet enligt 4 § första stycket lämnat uppgift som befinns oriktig, skall en särskild avgift påföras honom. avgiften är femtio procent av det skattebelopp som inte skulle ha påförts honom om den oriktiga uppgiften hade godtagits. har resande fört in vara för vilken skatt skall betalas enligt denna lag utan att deklarera detta, skall en särskild avgift påföras honom. avgiften är femtio procent av den skatt som påförts honom. 8 §7 beskattningsmyndigheten skall påföra särskild avgift enligt 7 §. i fall där den oriktiga uppgiften lämnats i en deklaration direkt till tullverket eller det vid kontroll som tullverket företagit framkommit att deklaration inte lämnats skall tullverket för beskattningsmyndighetens räkning påföra särskild avgift. bestämmelserna i 5 § och 6 § första stycket gäller även i fråga om särskild avgift. 9 §8 den som uppsåtligen eller av oaktsamhet lämnar uppgift som befinns oriktig eller underlåter att deklarera skattepliktig införsel enligt denna lag döms till böter. i ringa fall skall inte dömas till ansvar. lagen (1960:418) om straff för varusmuggling utom såvitt avser 13 § och 24 § första stycket första meningen och skattebrottslagen (1971:69) skall inte tillämpas på införsel som avses i denna lag.
4 5
2
senaste lydelse 1996:704. senaste lydelse 1996:704. 6 senaste lydelse 1996:704. 7 senaste lydelse 1997:360. 8 senaste lydelse 1996:704.
10 § om en vara förs in för vilken skatt skall betalas enligt denna lag får tullverket omhänderta varan om det finns en påtaglig risk att den skattskyldige inte kommer att betala skatten. en omhändertagen vara får inte lämnas ut förrän skatt och särskild avgift som påförts enligt denna lag har betalats. omhändertagandet skall upphävas om skatten och avgiften betalas eller beslutet att påföra skatt upphävs. 11 § tullverket får besluta att en vara som är omhändertagen enligt 10 § skall förverkas om beslut om skatt och särskild avgift enligt denna lag har vunnit laga kraft och skatten och avgiften inte har betalats inom en månad räknat från den dag då beslutet vann laga kraft. 12 § skyldighet att betala skatt och särskild avgift som påförts enligt denna lag består även efter det att varorna förverkats. 13 § när beslut om förverkande enligt denna lag vunnit laga kraft skall varan förstöras genom tullverkets försorg. 17 §9 beslut enligt denna lag får överklagas hos allmän förvaltningsdomstol. riksskatteverket får överklaga beslut enligt denna lag. prövningstillstånd krävs vid överklagande till kammarrätten. överklagas beslut enligt denna lag av annan än riksskatteverket förs det allmännas talan av beskattningsmyndigheten. riksskatteverket får från beskattningsmyndigheten ta över uppgiften att i allmän förvaltningsdomstol föra det allmännas talan i visst ärende eller viss grupp av ärenden. riksskatteverket för det allmännas talan i regeringsrätten. 18 § vid handläggning av frågor om omhändertagande, förverkande samt särskild avgift i länsrätt eller kammarrätt skall muntlig förhandling hållas, om enskild part begär det. muntlig förhandling behöver dock inte hållas om det är uppenbart obehövligt. enskild part skall upplysas om rätten till muntlig förhandling. 1. denna lag träder i kraft den 1 juli 1998. 2. äldre föreskrifter, utom såvitt avser behörig skattemyndighet och 17 §, skall dock fortfarande tillämpas i fråga om förhållanden som hänför sig till tiden före ikraftträdandet. 3. det som sägs i 4 § om skattemyndigheten i gävle skall intill utgången av år 1998 gälla skattemyndigheten i dalarnas län. på regeringens vägnar thomas östros agneta bergqvist (finansdepartementet)
sfs 1998:508
9
senaste lydelse av förutvarande 10 § 1997:360.
3
fakta info direkt, tel. 08-587 671 00 elanders gotab, stockholm 1998
Viktiga lagar inom skatterätten
JP Infonets skatterättsliga tjänster
JP Infonets skatterättsliga tjänster
Arbetar du med skatterätt? JP Infonets tjänster ger dig ett utmärkt stöd i ditt arbete. Vi ger dig ständigt tillgång till alla nya avgöranden, lagändringar och ställningstaganden. Du kan också ta del av referat och expertanalyser, som kan hjälpa dig i ditt dagliga arbete. Se allt inom skatterätt.